3.11.17

Magia Photoshopa, czyli jak schudnąć 20 kg w kilka minut!

Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia modelek na okładkach magazynów niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Retusz w fotografii to standardowa praktyka. I nie dotyczy to jedynie nasycenia kolorów bądź kadrowania. Poprawiana jest cera modelek. Odejmowane są zbędne kilogramy. Niwelowane są wszelkie niedoskonałości ciała. Od lat trwają dyskusje na temat szkodliwego wpływu retuszowanych zdjęć na społeczeństwo. Publikacja takich poprawionych fotografii doprowadza ich odbiorców do kompleksów, wpędza w anoreksję i zniekształca ogólny obraz świata. 

Magia Photoshopa


We Francji od 1 października 2017 na wszystkich zdjęciach, które zostaną poddane przeróbce m.in. za pomocą programu Photoshop, będą się musiały pojawić specjalne znaczki oraz napis Photographie retouchée. Obowiązek dotyczy fotografii publikowanych w celach reklamowych w magazynach, katalogach jak również w Internecie. W przypadku braku oznaczenia, autor reklamy musi się liczyć z koniecznością zapłacenia kary w wysokości 30 proc. budżetu całej kampanii reklamowej. Kwota ta nie może być jednak niższa niż 37,5 tysiąca euro. Poprzez ten projekt francuski rząd chce pomóc kobietom, które mają problemy z samoakceptacją.

Zdjęcia w magazynach dla kobiet czy materiały reklamowe promują sylwetki kobiet, które są nienaturalnie szczupłe i piękne. W ten sposób normalne kobiety wpadają w kompleksy i pogarsza się im samoocena. Media czy agencje reklamowe kreują sztuczne ideały i na coś takiego nie ma naszej zgody. Musimy bronić praw kobiet - tłumaczyła minister resortu zdrowia i spraw społecznych francuskiego rządu Marisol Touraine. 


Retuszując zdjęcie można naprawdę zaszaleć, szczególnie w przypadku poprawiania talii i wyszczuplenia całej sylwetki modelki. Z ciekawą inicjatywą wyszły dwie blogerki plus size. Diana Sirokai i Callie Thorpe na swoim przykładzie pokazały jak duże możliwości ma Photoshop i co za tym idzie, jak bardzo przekłamuje on rzeczywistość. Kobiety upubliczniły w mediach społecznościowych zdjęcie w dwóch wersjach: przed obróbką graficzną i po. 

Zobaczcie jak bardzo te dwa zdjęcia różnią się od siebie:


Zdjęcie przed i po retuszu
Źródło: instagram.com/dianasirokaiZdjęcie przed i po retuszu
Źródło: instagram.com/dianasirokai


Diana Sirokai i Callie Thorpe same zdecydowały się upublicznić swoje zdjęcie jeszcze przed obróbką graficzną. Te dwie dziewczyny pokazały swoje niedoskonałości, nie wstydząc się ich. Gwiazdy, które na co dzień widzimy na okładkach magazynów, takiego dystansu do siebie nie mają i często nie przyznają się, że ich uroda jest "nieco poprawiona". Zdarza się jednak, że takie materiały przedstawiające zdjęcia celebrytek przed obróbką graficzną wyciekają do Internetu. Poniżej znajdziecie najbardziej kontrowersyjne retusze światowych gwiazd:Jak retuszują gwiazdy
Demi Moore z ciałem Anji Rubik!

Retusz ciała w Photoshopie
Cindy Crawford

Retuszowe wpadki
Britney Spears

Retusz gwiazd
Beyonce


Szczególnie gorące dyskusje w mediach i na portalach społecznościowych wzbudziło zdjęcie Demi Moore z doklejonym ciałem top modelki Anji Rubik. Zdjęcie zostało wykonane w 2009 jako okładka W Magazine. Sama aktorka zaprzeczała wszelkim spekulacjom utrzymując, że własnie tak jej ciało wygląda. Słowom aktorki zaprzeczał sam autor fotografii, który wyraził oburzenie z powodu tak drastycznej ingerencji w jego dzieło. 


Po co kłamać w sprawach tak oczywistych? Nie tylko osoby pracujące w branży mają świadomość, jak bardzo retuszer ingeruje w zdjęcia podczas profesjonalnych sesji zdjęciowych do magazynów. Na zakończenie zostawiam Was z nagraniem pt. Body Evolution - Model Before and After prezentującym krok po kroku proces retuszu w programie graficznym: 
Źródło:

  • http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,22555479,blogerki-plus-size-pokazaly-jak-wygladaja-bez-photoshopa-wyszczuplone.html#BoxLSImg
  • https://www.wprost.pl/kraj/10079235/Kary-finansowe-za-nieoznakowanie-retuszowanych-zdjec-Musimy-bronic-praw-kobiet.html)
  • https://fotoblogia.pl/4581,20-lat-photoshopa-najciekawsze-wpadki-ostatnich-lat
  • http://www.popularne.pl/zdjecia-gwiazd-przerobione-w-photoshopie
  • https://www.iwoman.pl/trendy/moda/demi;moore;z;cialem;anji;rubik,79,0,562511.html


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Subiektywnie o fotografii , Blogger