9.12.17

CZY APARAT MA PŁEĆ? FOTOGRAF CZY FOTOGRAFKA - KTO MA ŁATWIEJ?

Istnieją zawody zdominowane przez jedną płeć. Pielęgniarkami w 99% są kobiety, zaś wśród mechaników samochodowych ze świecą szukać płci pięknej. A jak jest z zawodem fotografa? Czy płeć oddziałuje na aparat? Czy zdjęcia fotografek będą inne od zdjęć fotografów? I czy klienci zwracają uwagę na to kto stoi za obiektywem? Poszukując odpowiedzi na powyższe pytania przedstawię aspekty, które pomagają i przeszkadzają kobiecie w wykonywaniu zawodu fotografa. 


Fotografka w Zielonej Górze
Kobieta fotograf

SESJA - AKT 

Który chłopak zaprowadzi swoją dziewczynę na sesję - akt do obcego fotografa? Która dziewczyna nie będzie miała obaw przed zdjęciami w negliżu? Możemy tu dużo pisać o profesjonalizmie fotografa, jednak nawet przy zawodowcu często pojawia się uczucie skrępowania podczas pozowania do zmysłowej sesji. W przypadku kobiety fotografa - lub jak kto woli fotografki - uczucie niepewności u modelki jest dużo mniejsze albo nawet nie pojawia się wcale. Nie ma sensu nad tym dyskutować i przekonywać, że płeć fotografa nie ma wpływu na samopoczucie modelki. Zasada jest prosta: kobieta (modelka) przy kobiecie (fotografie) czuje się pewniej. Pamiętajmy, że sekretem udanej sesji zdjęciowej jest wzajemne zaufanie i swoboda modelki podczas pozowania. Zatem w tej kwestii fotografki mają dużo łatwiej niż fotografowie.   

Znajome początkujące modelki nieraz opowiadały mi, że odrzuciły ciekawe oferty współpracy z powodu braku zaufania do fotografa. Młode, ładne dziewczyny nieufnie traktują fotografów, którzy zgłaszają się do nich poprzez portale internetowe z propozycją sesji zdjęciowej. W przełamaniu tej bariery na pewno nie pomaga środowisko profesjonalnego modelingu. Top modelki niejednokrotnie wspominają o niemoralnych propozycjach, jakie dostają podczas sesji zdjęciowych. Ostatnio cały świat obiegła afera 
związana z Terrym Richardsonem. Najsłynniejszy fotograf mody został oskarżony przez światowe gwiazdy modelingu o molestowanie seksualne. Obalić stereotyp fotografa chcącego wykorzystać modelkę jest mężczyznom bardzo trudno. Fotografki z takim stereotypem nie muszą walczyć.   CECHY CHARAKTERU - WRAŻLIWOŚĆ I EMPATIA

Kobiety z reguły mają więcej empatii. Potrafią lepiej wczuć się w sytuację modelek. Szybciej i łatwiej nawiązują relacje, potrafią zjednać sobie ludzi. Odnoszę wrażenie, że fotografki przywiązują większą uwagę do odpowiedniej atmosfery podczas sesji zdjęciowej. Ponadto z łatwością odczytują emocje klientów i odpowiednio na nie reagują. Kobiety łatwiej wzbudzają zaufanie, lepiej dogadują się z dziećmi. Panie zostały obdarzone przez naturę inteligencją emocjonalną, którą z powodzeniem wykorzystują w zawodzie fotografa. Dzięki swojej wrażliwości widzą więcej, patrzą głębiej i kadrują inaczej niż mężczyźni.MULTIZADANIOWOŚĆ. FOTOGRAFKA = STYLISTKA + WIZAŻYSTKA + SCENOGRAFKA + DEKORATORKA

Organizacja sesji zdjęciowej to złożony proces. Fotograf musi być jednocześnie marketingowcem, koordynatorem projektu, psychologiem, stylistą, dekoratorem wnętrz, a zdarza się, że nawet fryzjerem i wizażystą. I tutaj warto poruszyć kwestię multizadaniowości, w której panie są mistrzyniami. Jak powszechnie wiadomo panowie niezbyt dobrze radzą sobie z robieniem kilu rzeczy jednocześnie. Ponadto przygotowanie sesji zdjęciowej często wiąże się z typowo kobiecymi zadaniami. Jeśli chodzi o dobór dodatków, ubrań i odpowiedniej fryzury kobiety wygrywają! Fotografka lepiej niż fotograf będzie orientowała się w trendach modowych. Fotografka doradzi jaki kolor szminki pasuje do danej stylizacji, bez problemu poprawi rozmazany makijaż albo przypudruje świecący się modelce nos. Kobietom lepiej też wychodzi budowanie scenerii do zdjęć.  Panie mają smykałkę do dobierania dodatków i lepszą orientację w kolorach, sprawiając, że poszczególne elementy dobrze ze sobą współgrają. Fotografki przeważnie też dysponują większą garderobą i dodatkami udostępniając podczas sesji zdjęciowej nawet zawartość własnej szafy.   

Kobieta fotograf podczas sesji zdjęciowej
Sesja zdjęciowa - backstage


(NIE)PEWNOŚĆ SIEBIE

W dobie wszechobecnej dyskusji o gender dużo wspomina się o konieczności wyjścia kobiet z cienia mężczyzn. Faceci lubią dominować, rodzą się z potrzebą przewodzenia. Chętnie podkreślają swoje zalety, chwalą się umiejętnościami, pokazują swoje zdjęcia. Kobiety są mniej pewne siebie. Nie lubią mówić o własnych sukcesach, niejednokrotnie umniejszając je. Mają problem z przyjmowaniem komplementów. Kobiety wstydzą się pokazywać zdjęcia, są niepewne ich jakości. Fotografującym kobietom dłużej i trudniej przychodzi wypromowanie swojej działalności, ponieważ mają trudności z autopromocją. Trudniej przychodzi im też pozyskanie klienta. Fotografki działają według błędnej zasady, że jakość obroni się sama. Częściej pozostają w cieniu i nie potrafią zawalczyć o swoją karierę, zadowalając się małymi sukcesami.

Fotograf w Zielonej Górze
Fotografka


KTO SIĘ BOI TECHNIKI?

Kobiety wykazują mniejsze zainteresowanie sprawami technicznymi i sprzętem. Czasami ten brak zainteresowania przekształca się w strach do wszelkich kwestii technicznych. To faceci przeważnie prowadzą niekończące się dyskusje na temat właściwości i parametrów obiektywu, budowy aparatów i wszelkich dodatków do nich. Mężczyźni są gadżeciarzami. Jeśli tylko na rynek wyjdzie jakaś fotograficzna nowinka techniczna, można w ciemno typować, że to właśnie faceci ustawią się po nią w kolejce. Kobiety na pewno rozsądniej dobierają wszelkie fotograficzne dodatki sprzętowe, bazują bardziej na standardowym sprzęcie i nie szukają wszelkich "ulepszaczy". Są mniej skłonne do eksperymentowania na parametrach swoich aparatów. Kobieta chce po prosu robić piękne zdjęcia, bez zaprzątania sobie głowy aspektami technicznymi.     WIĘCEJ MOCY! CZYLI O DŹWIGANIU SPRZĘTU...

Zawód fotografa wymaga siły i niezłej kondycji fizycznej. Kojarzycie walizki na sprzęt? Zatem wyobraźcie sobie drobną fotografkę obwieszoną aparatem i obiektywami, a do tego ciągnącą ze sobą taką walizkę wypełnioną po brzegi pozostałym sprzętem i akcesoriami. A kojarzycie piękne plenery ślubne np. w górach? No właśnie. Na te góry też trzeba się wspiąć, a przed samą realizacją sesji pochodzić jakieś kilkanaście kilometrów w poszukiwaniu najlepszego miejsca. W kwestii fizyczności fotografujący faceci zdecydowanie mają przewagę nad kobietami.


...I PRZEBIJANIU SIĘ ŁOKCIAMI.

Kolejna kwestia związana z fizycznością. Kobiety są słabsze i drobniejsze. Na ślubach i zatłoczonych eventach muszą walczyć o dobre miejsce z kamerzystą, drugim fotografem oraz wszystkimi ciotkami, wujkami i kuzynkami, które przecież też chcą zrobić zdjęcie. Tutaj nie wystarczy zwykłe "Przepraszam". Trzeba się nieźle nagimnastykować, a czasami poprzepychać, żeby wyjść zwycięsko z dobrym kadrem. W tej kwestii - podobnie jak w poprzednim punkcie -  masa ma znaczenie.     

Wojna płci
Kobieta vs. Mężczyzna

Podkreślam, że poruszone kwestie przedstawiają moją subiektywną ocenę. Każdy fotograf jest inny, dlatego wybierając osobę do współpracy lepiej skupić się na jej profesjonalizmie i efektach końcowych. A jednak od płci i stereotypów na jej temat nie uciekniemy. Możemy jedynie te stereotypy potwierdzać bądź im zaprzeczać. A jakie jest Wasze zdanie Panie Fotografki i Panowie Fotografowie? Zgadzacie się z którąś z powyższych kategorii czy macie zupełnie inne odczucia? Piszcie w komentarzach!  


***

Podobał Wam się artykuł? Chcecie poczytać więcej na ten temat? Przygotowując  się do artykułu trafiłam na zabawny, ale jakże życiowy post jednej z Pań Fotografek. Zatem zajrzyjcie na:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Subiektywnie o fotografii , Blogger