15.2.18

Gdzie uczyć się fotografii? Najlepsze miejsca w sieci

Wspominałam już na blogu, że większość wskazówek dotyczących fotografii znajduję w sieci. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nawet najlepsze tutoriale na Youtube'ie albo e-book ściągnięty ze strony internetowej świetnego fotografa nie zastąpią ukończenia szkoły fotograficznej. Z drugiej strony byłoby nierozsądnie nie korzystać z dobrodziejstw ery Internetu kiedy wszystko jest na wyciągnięcie ręki i nie oglądać tutoriali, nie słuchać podcastów nagrywanych przez fachowców ani nie czytać podpowiedzi najlepszych fotografów z całego świata. Dziś podzielę się z Wami 3 miejscami w sieci, z których aktualnie najchętniej czerpię fotograficzną wiedzę.

Na podcast Jacka Siwko trafiłam na początku 2017 roku i od razu miałam ochotę przesłuchać wszystkie nagrania za jednym razem! O co chodzi w Niezłych Aparatach? Jest to cykl rozmów fotografa z innymi fotografami. Jacek Siwko ma spore doświadczenie w fotografii ślubnej i z racji tego dużą część swoich podcastów poświęca właśnie temu rodzajowi biznesu. Jednak w Niezłych Aparatach pojawiają się też rozmówcy reprezentujący zupełnie inne kierunki zawodu fotografa. Mnie osobiście chyba najbardziej zapadł w pamięć podcast z Tomaszem Tomaszewskim - twórcą fotografii prasowych i współpracownik magazynu National Geographic.

Podcasty fotograficzne
Niezłe Aparaty

Ten kto szuka technicznych wskazówek fotograficznych, nie znajdzie ich w podcastach Jacka Siwko. W przypadku Niezłych Aparatów rozmowy krążą wokół początków przygody z fotografią, godzenia wykonywania zawodu z życiem rodzinnym, sposobów na pozyskanie zleceń i promocji w social mediach. To co najbardziej lubię w podcastach to ich lekki styl. Za każdym razem słuchając rozmowy Jacka Siwko z jego gościem odnoszę wrażenie, że podsłuchuję rozmowę dwóch dobrych znajomych siedzących przy kawie. Jednak nie są to rozmowy o niczym, bezsensowne lanie wody i przechwalanie się swoimi osiągnięciami. Każdy rozmowa prowadzona jest w sposób przemyślany i merytoryczny. Za autentyczność i bezpretensjonalność polubiłam zarówno Jacka Siwko jako fotografa i jak cały cykl Niezłych Aparatów. Zawsze z dużą przyjemnością słucham nowych nagrań.Jessica Kobeissi i jej kanał na Youtube

youtube.pl

Jessica zgromadziła na swoim kanale ponad 700 000 subskrybentów i do tej pory nagrała 322 filmy. Liczby mówią same za siebie! Ta Amerykanka libańskiego uczy fotografii i postprodukcji. Do tego pokazuje kulisy swoich sesji zdjęciowych, dzieli się radami dotyczącymi współpracy z modelkami. Na jej kanele można też znaleźć praktyczne wskazówki techniczne dotyczące wyboru sprzętu. Jednym słowem na kanele możemy znaleźć wszystko co może zainteresować pasjonata fotografii. Najbardziej w niej lubię jej szczerość i autentyczność. Jessica nie udaje, że wie wszystko. Pokazuje swoje nieudane zdjęcia sprzed kilku lat, udowadniając jak bardzo dzięki determinacji można się rozwinąć. Bez ogródek opowiada o swoich niepowodzeniach. Często też motywuje i zachęca do pracy nad sobą i zdobywania doświadczeń. Ciekawym pomyłem tej youtuberki jest zapraszanie do współpracy przy tworzeniu kanału na innych fotografów. Od kilku miesięcy Jessica publikuje cykl wyzwania fotograficznego, w którym kilka osób wykonuje jednocześnie sesję zdjęciową, a następnie jej wyniki są ze sobą porównywane. Uświadamia to jak bardzo rezultat sesji różni się w zależności od stylu pracy danego fotografa. Jessica Kobeissi na pewno nie jest youtuberką jedną z wielu, która kopiuje pomyły innych. Na jej kanale na pewno nie jest nudno. Polecam kanał Jessicakphoto nie tylko osobom anglojęzycznym, ponieważ nawet bez znajomości języka można wyciągnąć wnioski z oglądania kulisów sesji zdjęciowych, obserwowania pracy w Photoshopie i naśladowania pracy tej fotografki.
Jedna sesja kilku fotografów
Wyzwanie: 4 photographers shoot the same model
I na koniec ogromna skarbnica wiedzy nie tylko fotograficznej, czyli Creative Live. Na ten portal trafiłam przypadkiem, chyba z polecenia jakiegoś blogera. I muszę przyznać, że tak dużej bazy szkoleń, tak dużego skupiska profesjonalistów o tak szerokim zakresie wiedzy  w sieci nieczęsto się spotyka.

Na Creative Live znajduje się baza szkoleń z 5 kategorii:
  • photo and video
  • art and design
  • music and audio
  • craft and marker
  • money and life


Ja przede wszystkim  korzystam z pierwszej kategorii, w której znajdują się lekcje przygotowane przez najbardziej znanych fotografów na świecie. Zakres szkoleń jest ogromny: od pracy nad światłem w studiu do porad marketingowych. Nie ma sensu streszczać zawartości portalu, dlatego zainteresowane osoby odsyłam bezpośrednio na stronę CREATIVE LIVE.

Szkolenie dla fotografa
Przykładowe szkolenie

Dostęp do większości szkoleń jest płatny, jednak portal udostępnia zalogowanym użytkownikom również czasowo bezpłatne nagrania bądź relacje na żywo w zakładce.

Relacje na żywo można znaleźć w odnośniku ->  Watch On Air Classes. Natomiast żeby zapisać się na bezpłatny tutorial, należy w proponowanym szkoleniu zapisać się poprzez przycisk RSVP. Wówczas przez kilkadziesiąt godzin będziemy mieli bezpłatny dostęp do wybranego nagrania.

Nauka fotografii w sieci
Creative Live
Jedyną niedogodnością Creative Live jest brak polskiej wersji językowej bądź tłumaczeń kursów. Wszystkie udostępnione materiały są jedynie w języku angielskim. Myślę, że długo przyjdzie nam jeszcze czekać na polski odpowiednik Creative live, zatem łatwiej będzie zainwestować w naukę języka ;)

Cały czas jestem na etapie poszukiwania nowych inspiracji i źródeł nauki fotografii. Zatem jeśli znacie ciekawe portale fotograficzne albo chcielibyście polecić fotografów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą na youtube bądź na blogu, podrzućcie linki w komentarzu. Na pewno skorzystam ze wskazówek.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Subiektywnie o fotografii , Blogger