2.9.19

Gdańsk, Gdynia, Sopot - subiektywnie o Trójmieście

Od kilku lat wakacje spędzam w Gdyni. Na pięknych bałtyckich plażach nabieram sił przed nowymi wyzwaniami. I wiecie co? Polska jest piękna! Latamy na drugi koniec świata, mając pod nosem takie perełki! 😍


Molo w Orłowie
Molo - Orłowo
Trójmiasto: Gdańsk – Sopot – Gdynia to dla mnie połączenie idealne.  Każde z tych miast jest inne, w zupełnie odmiennym klimacie, a jednocześnie w każdym można się zakochać!  W Trójmieście byłam już 3 razy. Zawsze jestem pod wielkim wrażeniem tego miejsca na północnej mapie Polski. Nie chce zanudzać Was informacjami, które znajdziecie w przewodnikach. Nie będzie dzisiaj o cenach biletów do muzeum albo największych atrakcjach każdego z miast. To wszystko znajdziecie w przewodnikach albo w Internecie. Ten post będzie całkowicie subiektywnym spojrzeniem na wakacje w Trójmieście.Wakacje z psem. Jak najbardziej!

W tym roku zdecydowaliśmy się zostawić naszego maltańczyka w domu. Nie wiedzieliśmy jak Dexter zareaguje na długą 6-godzinną podróż pociągiem, więc nie chcieliśmy ryzykować przymusowym zakończeniem wakacji już w pierwszy dzień. I druga sprawa:  spodziewaliśmy się, że nie będziemy mogli wejść z psem na plażę. Faktycznie na miejskich strzeżonych plażach jest zakaz wprowadzania zwierząt. Za wejście z psem grozi mandat. Jednak wystarczy pójść  kilkaset metrów dalej na jedną z wielu dzikich plaż i spokojnie można pływać z czworonogiem.
W Gdyni miejscem przyjaznym dla psów jest plaża w Orłowie zlokalizowana pomiędzy wejściem na kąpielisko nr 18 a 19. Można się tam dostać poprzez ścieżkę prowadzącą wzdłuż Parku Kolibki.

Plaża w Redłowie
Gdynia Orłowo

Bałtyk droższy niż zagranica. FEJK!

Sporo ostatnio się mówi o tym, że dużo taniej jest wyjechać na wczasy za granicę niż nad polskie morze. To fejk! Za 5-dniowe wakacje w Gdyni od kilku lat za każdy wyjazd płacimy około 800 zł od osoby. I nie spędzamy wakacji jak typowe cebule.  Wynajmujemy  apartamenty o dobrym standardzie blisko plaży i jadamy w restauracjach. Nasze wydatki wyglądają  następująco:

·         Podróż pociągiem ICC w dwie strony na trasie Zielona Góra – Gdynia: 140 zł
·         4 noclegi w apartamencie:  ok. 320 zł/os
·         Jedzenie: ok. 250 zł
·         Bilety SKM/toalety/drobne wydatki: ok. 100 zł.
Suma: ok. 800 zł. Oczywiście każdego roku koszt jest nieco inny. Jednak nigdy nie przekroczyliśmy 1000 zł za osobę w przypadku tygodniowego wyjazdu.

Gdynia - Redłowo
Gdynia Redłowo

Ostatnio przeglądałam wycieczki z biur podróży i strony oferujące bilety lotnicze. Nie udało mi się znaleźć nic na południu Europy w atrakcyjnej cenie. Ceny wahały się w granicach 2 000 – 3 500 zł za 7 dni w opcji all inclusive. Wychodzi na to, że nasze zeszłoroczne wakacje na Krecie za 1800zł to była prawdziwa okazja!  Dlatego te krzykliwe nagłówki artykułów zalewające nas przez całe wakacje o drogim Bałtyku i taniej Europie traktuję z przymrużeniem oka.


Chińczyk i pizza – restauracje w Trójmieście. Coś tu nie gra!


Nad Bałtykiem obowiązkowo trzeba zjeść świeżą rybę. Okazuje się, że to wcale nie jest taka prosta sprawa. W centrum Gdyni nie znaleźliśmy żadnej smażalni ryb. Za to spacerując po ul. Świętojańskiej, która rozciąga się wzdłuż plaży mijaliśmy m.in.: restauracje azjatyckie, restaurację gruzińską, kuchnię ukraińską i mnóstwo pizzerii.  Mało tego! Przy samej plaży mogliśmy kupić hot-dogi albo belgijskie frytki (o McDonaldzie już nie wspomnę) L L
W centrum Sopotu na popularnym Monciaku też  nie ma szału z rybami. Szybciej tam zjemy kebaba niż świeżą rybę. Jednak w tym przypadku nie jest tak źle. Na prawo od sopockiego molo rozciągają się klimatyczne knajpki serwujące ryby. I to jest to! Polecam świeżą, smaczną rybę prosto z kutra. Trzeba jednak liczyć się z ceną. Za zestaw: ryba, surówki i frytki trzeba zapłacić ok: 50 zł. Ale jak można być nad morzem i nie zjeść ryby!?!?

Sopot - gdzie zjeść
Pstrąg - smażalnia ryb w Sopocie

 
Czysto czy brudno? Co z tymi sinicami?

O Bałtyku mówi się w 2 słowach: zimny i brudny. Dużo w tym prawdy. Rokrocznie zamykane są plaże ze względu na obecność w wodzie bakterii zagrażających zdrowiu. Standardem jest kąpiel wśród wszechobecnych glonów. Temperatura też pozostawia wiele do życzenia. Jednak są wyjątki.  Kilka lat temu podczas moich pierwszych wakacji w Gdyni odeszłam kilkaset metrów od głównych, brudnych plaż w Gdyni i Sopocie. Poczułam się jakbym była w innym kraju. Wystarczyło pójść na plażę w Redłowie lub Orłowie (między Gdynia Główną, a Sopotem) i zobaczcie sami jakie perełki znalazłam:

 Gdynia Redłowo

 Gdynia Orłowo

Gdynia Orłowo

Gdynia Orłowo

Gdynia Orłowo

Gdynia Redłowo

Na koniec podsyłam przydatne linki. Miejsca przeze mnie sprawdzone i gorąco polecane:
Gdzie spać?
Apartament CityStay w Gdyni - bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
UWAGA!
Rezerwujesz pobyt przez portal booking.com? Będzie mi miło, jeśli zrobisz to poprzez link polecający: https://www.booking.com/s/52_6/piwasz66
W ten sposób oboje w nagrodę dostaniemy 50 zł.

Gdzie zjeść?
Trójmiasto - gdzie zjeść
Aleja 40 - Gdynia
Smażalnie ryb (Sopot): brak strony J, szukajcie na prawo od sopockiego molo
Tawerna Dominikańska (Gdańsk) - pyszny łosoś w  porach (restauracja po rewolucji Magdy Gessler);
Śliwka w Kompot  (Sopot) - pyszne wszystko!   
Ogniem i piecem (Gdynia): – duży wybór pizzy, fajny hipsterski klimat;
Aleja 40 (Gdynia) - smaczne śniadania wytrawne i na słodko.

Co robić?
Europejskie Centrum Solidarności - mega ciekawe miejsce; obowiązkowe nie tylko dla pasjonatów historii
Co do reszty miejsc, będę raczej powtarzała za innymi. Warto na pewno przejść się Monciakiem w Sopocie, odwiedzić plażę w Orłowe (Gdynia) i przespacerować się po centrum Gdańska, a na koniec pojechać na ul. Westerplatte. Warto też na pewno po prostu zabłądzić i po swojemu odkrywać uroki Trójmiasta JBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Subiektywnie o fotografii , Blogger