31.1.20

Darmowe presety do Lightrooma


Presety rządzą!
Jeszcze kilka lat temu każdy fotograf narzekał ile czasu traci na obróbkę zdjęć. Fotografowie opowiadali między sobą jak to muszą długie godziny dłubać w programie graficznym, a efekt nie zawsze jest zadowalający. I wiecie co? Nic się nie zmieniło! Fotografowie nadal narzekają! Z tą różnica, że teraz większość z nich korzysta z gotowych presetów.


Jak szybko obrobić zdjęcie w Lightroomie


Ale o co chodzi?

Presety to zapamiętane ustawienia w suwakach i innych elementów programu LR. Dzięki takiemu zapisowi możemy w kilka sekund uzyskać konkretny efekt. Nie musimy pracować nad każdym zdjęciem wybierając dane ustawiania. Preset za nas poustawia wszystkie suwaki.
Nie ma większego problemu ze znalezieniem presetów w Internecie. Wystarczy skorzystać z wujka Google. Jednak za większość z nich trzeba zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych (przeważnie sprzedawane są w paczkach po kilkanaście sztuk). Nie byłabym sobą, gdybym nie wygrzebała z neta kilku darmowych opcji ;)

6 presetów na lato i jesień

            Marta i Filip z bloga Lifecatchers stworzyli 2 edycje do obróbki w LR. Swego czasu bardzo lubiłam korzystać z ich propozycji.
Edycja letnia to:

·          SUMMER TOUCH

·         YELLOW FELLOW

·          GOLDEN HOUR


A tutaj edycja jesienna:
·         SUN SPLASH PRESET

·         URBAN SUNSET PRESET

·         PRAISE THE SUN PRESET


Jesienne presety do lightrooma
Źródło: https://lifecatchers.pl/

Przykłady przed i po obróbce znajdziecie pod linkiem:

Pliki są oczywiście darmowe. Żeby je odebrać wystarczy zapisać się do newslettera:


Presety w stylu vintage

Jeśli jesteś fanem stylu retro w fotografii, koniecznie zajrzyj do Patrycji Kurzepy. W tym wypadku nie musisz nawet zapisywać się do newslettera. Preset zamawiasz w formie zakupu, tylko że za 0 zł. Sprawdziłam, działa ;)

Preset vintage
Źródło: https://www.patrycjakurzepa.com/Presety do zdjęć podróżniczych

I na koniec coś dla lubiących podróże, czyli 10+ darmowych presetow lightroom idealnych zdjęć podróżniczych. Niestety ta liczba jest przekłamana – niektóre z nich nie działają. Nie są one też własnością autorki bloga. Aleksandra Bogusławska podaje tylko przekierowania na strony, z których presety (przeważnie całą paczkę) można pobrać. Ja osobiście z nich nie korzystam (nie zajmuję się fotografią podróżniczą), jednak uważam że warto się z nimi zapoznać ze względu na spory wybór jaki daje autorka. Jest duża szansa, że znajdziecie coś dla siebie.

Presety do zdjęć podróżniczych
Źródło: https://duze-podroze.pl/Jak zainstalować presety w lightroomie?

Instalacja presetów w Lightroommie jest dziecinnie łatwa, o ile mamy już pobrany plik i oczywiście Lightrooma ;)
1.       Otwieramy program Adobe Lightroom.
2.      W panelu po lewej stronie odnajdujemy „Presety (ang. Presets)” wybieramy znak „+”, a następnie klikamy „Importuj Presety (ang. Import Presets)”.
3.      Wyświetli się okno plików, w którym znajdujemy folder z zapisanymi presetami, Zaznaczamy je  wybieramy przycisk „Import”.  

Jak zainstalować preset w Lightroomie
Instalacja presetów do LR

Darmowe są za słabe? Gdzie kupić płatne presety?

Tworzenie listy z najlepszymi płatnymi presetami nie ma najmniejszego sensu. W zależności od tego jakim stylem chcemy się kierować, będziemy potrzebowali innych presetów. Większość profesjonalnych fotografów sprzedaje swoje autorskie konfiguracje na własnych stronach internetowych. Dlatego najlepiej zajrzyjmy na stronę tych osób, którymi się inspirujemy lub których styl nam się podoba, a z pewnością będziemy mieli możliwość zakupu.

Najważniejsza rada na koniec…

Z autopsji mogę Wam dać 1 radę: róbcie presety sami! Co z nas za fotograf, który podbiera sposób obróbki od innych? Sama po zachłyśnięciu się Lightroomem i jego możliwościami ściągałam jak nienormalna wszystkie możliwe presety. I okazało się, że po nałożeniu ich na moje zdjęcia, efekt był zupełnie inny niż spodziewany. Problem z presetami polega na tym, że końcowy efekt zależy nie tylko od aparatu, ale też miejsca, pory dnia, światła, obiektu fotografowanego. Presety są konfigurowane na wielu zdjęciach, ale nie są przewidziane wszystkie przypadki. Dlatego nie trzymajmy się kurczowo gotowych rozwiązań, bo to droga na skróty. Lepiej jest eksperymentować, tworzyć swój własny styl, a gotową konfigurację traktować tylko jako punkt odniesienia. Let’s do it!

Uczysz się fotografii, a nie chcesz wydać majątku?
Zajrzyj do artykułów:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Subiektywnie o fotografii , Blogger