6.2.20

Jak fotografować noworodki? Recenzja kursów od FairyDust photography

Fotografowanie noworodków to z jednej strony kawał ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, a z drugiej niesamowite emocje i satysfakcja. Od kilku miesięcy mam szczęście uczyć się tej dziedziny fotografii na swojej własnej córeczce. Przed jej urodzeniem nie miałam pojęcia jak bezpiecznie zrobić zdjęcia takiemu maleństwu. Dlatego zdecydowałam się na zakup kursu fotografii noworodkowej u Marty z Fairydust photography.


Jak fotografować noworodki
  Źródło: www.fairydustphotophotography.com

Zacznijmy od informacji praktycznych.  W związku z wakacyjną promocją wykupiłam  2 kursy on-line w bardzo atrakcyjnej cenie:
· Poradnik PDF - Fotografia noworodkowa bez tajemnic (zapłaciłam ok. 17 zł -  standardowa cena to 59 zł)
·  Kurs video - Obróbka sesji noworodkowej w Lightroomie  (zapłaciłam ok. 78  zł, standardowa cena to 259  zł)

Czy warto? W promocji na pewno. Ale gdybym miała kupić kurs w standardowej cenie, pewnie dołożyłabym trochę pieniędzy  i zapisała się na kurs stacjonarny.

Poradnik PDF - Fotografia noworodkowa bez tajemnic

Pierwszy z kursów, czyli  Fotografia noworodkowa bez tajemnic to 28-stronowy e-book to  podstawowa wiedza idealna dla osób, które nigdy wcześniej takiej  sesji nie wykonywały. Dla mnie bardzo na plus wypadło kilka kwestii:
  • Jak zaoszczędzić na akcesoriach. Autorka podpowiada jak zrobić zamienniki, które będą dużo tańsze od oryginalnych narzędzi.
  • Jak wykonać konkretne ujęcie i w jaki sposób używać owijki.  
  • Praktyczne przykłady pozycjonowania maluszka.
  • Jakiego sprzętu użyć do sesji, a także jakie parametry najlepiej ustawić w trybie manualnym;  
Są też minusy. Muszę się przyczepić do dwóch kwestii.
  • Błędy edytorskie i stylistyczne. Odnoszę wrażenie, że kurs był pisany w pośpiechu bez finalnej korekty. Przez literówki i przecinki postawione w niewłaściwym miejscu kurs, choć merytoryczny, nie jest w 100% profesjonalny. 
  • Zabrało informacji o tym jak zrobić domowe studio. Większość początkujących fotografów nie posiada własnego studia fotograficznego, dlatego przydatne byłyby wskazówki w jaki sposób i za pomocą jakich narzędzi zorganizować sesję noworodkową we własnym domu.

Jak fotografować noworodki
Źródło: www.fairydustphotophotography.com
 Wszystkie istotne tematy są omówione zwięźle, dlatego ten poradnik Fotografia noworodkowa bez tajemnic  może świetnie służyć  jako ściąga podczas pierwszych sesji noworodkowych. Sama autorka reklamuje go jak doskonała baza do rozwijania się w kierunku bycia pewnym siebie w temacie fotografii noworodkowej. Zgadza się!


Kurs video - Obróbka sesji noworodkowej

Odnoszę wrażenie, że złote czasy Photoshopa już minęły. Teraz większość fotografów z powodzeniem korzysta z Lightrooma. Dotyczy to szczególnie fotografii noworodkowej, w której tak ważny jest naturalny, bardzo delikatny retusz. Kurs Obróbka sesji noworodkowej to 14 filmików instruktażowych, które pokazują głównie pracę w Lightroomie (kilka tematów dotyczy pracy w Photoshopie, więc nadal warto go mieć). W trakcie oglądania tych nagrań ciągle chodziła mi po głowie myśl: „Jakie to proste! Czemu sama wcześniej na to nie wpadłam”.  I to jest duży plus kursu. Nie ma w nim skomplikowanych kilkugodzinnych procesów retuszu. Autorka skupia się na tym, żeby jak najbardziej uprościć obróbkę, a zarazem osiągnąć zadowalający efekt.  Chociaż czasami przedstawione rozwiązanie jest aż zbyt proste, np. w nagraniu  Ratowanie pozornie nieudanego zdjęcia autorka  radzi żeby zrobić je na czarno-biało.  Liczyłam w tym przypadku na coś więcej.

Problemy, które poruszane są w nagraniach to m.in.: wygładzanie buzi i wyrównanie kolorytu skóry maluszka, wygładzanie tła, usuwanie elementów zdjęcia czy obróbka zdjęcia pod światło. A w ostatnim nagraniu znajdziemy podsumowanie – obróbka przykładowego zdjęcia od A do Z. I jest to najmocniejszy punkt całego szkolenia. W gratisie do kursu dołączone są 4 presety do Lightrooma i 1 pędzel do Photoshopa. Sama ostatecznie z tych dodatków nie skorzystałam. Jak już pisałam w artykule  Darmowe presety do Lightrooma, jestem zdania, że każdy fotograf powinien samodzielnie wykonać swoje autorskie presety.  

Osobiście polecam oba kursy Obróbka sesji noworodkowej i Fotografia noworodkowa bez tajemnic dla osób początkujących. Sama wyniosłam z niego sporo cennych informacji, a przede wszystkim zyskałam pewność siebie.  Tipy, zawarte w kursie  na pewno wykorzystam przy obróbce innych rodzajów zdjęć, nie tylko noworodkowych. Dlatego można nagrania potraktować jako podstawowy kurs Lightrooma do każdego rodzaju zdjęć, a nie tylko do sesji noworodkowych.  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Subiektywnie o fotografii , Blogger